fitness

Sepak Takraw: njegova povijest, pravila i tehnike igranja •

Sepak takraw je mala igra s loptom koja kombinira najmanje dvije popularne sportske tehnike, a to su odbojka i nogomet. Ovaj tradicionalni sport ima igru ​​sličnu odbojci, ali za napad i obranu više koristite noge. Sepak takraw se natjecao na međunarodnim turnirima, iako među nekima možda nije toliko popularan.

Takraw na prvi pogled

Izraz sepak takraw sastoji se od riječi "sepak" što znači udarac na malajskom i "takraw" što znači lopta od ratana na tajlandskom. Ovaj sport potječe iz zemalja jugoistočne Azije počevši od 15. stoljeća, sada se razvio i počinje se natjecati na međunarodnim turnirima, kao što su SEA igre i Azijske igre.

Cilj igre je izbaciti loptu preko mreže i u protivničko polje kako bi se postigli bodovi. Za razliku od igre odbojke, igrači sepak takraw ne smiju dodirivati ​​loptu rukama ili rukama. Međutim, igračima je dopušteno dodirnuti loptu nogama, glavom i prsima.

Pravila u igri sepak takraw

Međunarodna federacija Sepak Takraw (ISTAF) regulira pravila natjecanja, uključujući opremu i odjeću igrača tijekom utakmica. Slijede neka osnovna pravila u igri sepak takraw koja morate znati.

1. Položaj i broj igrača

U igri sepak takraw izbijaju dvije ekipe, pri čemu se svaki tim sastoji od tri igrača. Svaki igrač će imati određenu ulogu u igri, tj tekong , ubojica , ili hranilica . Položaj tekong je u središnjem krugu polja, dok ubojica i hranilica nalaze se s lijeve i desne strane terena u blizini mreže.

Svaka uloga igrača sepak takraw će odrediti njihove dužnosti i uloge tijekom igre, u nastavku je objašnjenje.

• Tekong (Poslužitelji). Ovaj igrač je zadužen za serviranje za početak igre. Prilikom serviranja, tekong može udariti loptu velikom brzinom kako bi otežao obranu protivnika.
  • Ubojica (Napadač). Ovaj igrač ima zadatak da izvodi napade na protivničko polje. Dok je preživio, ubojica ili napadač bit će odgovoran za blokiranje udarca i razbiti sa suprotne strane.
  • Hranilice. Ovaj igrač mora imati visoku kontrolu ili kontrolu lopte. Kada je u posjedu lopte, hranilica mora biti u stanju dati lak mamac napadač izvršenje. Hranilice također mora imati sposobnost izvođenja udaraca i blokova.

2. Oprema i teren za igru

Općenito, igralište za sepak takraw je slično onom u badmintonu, ali s određenim razlikama. Lopta sepak takraw izvorno je bila u obliku tkanog ratana, ali sada se koristi materijal od sintetičkih vlakana. Nekoliko propisa koji se tiču ​​opreme i terena za sepak takraw utakmice su sljedeći.

• Lopta je sfernog oblika i izrađena je od sintetičkih vlakana s 12 rupa i 20 spojeva za trake. Lopta je opsega 41-43 cm i težine 170-180 grama za muškarce, dok je opseg 42-44 cm i težina 150-160 grama za žene.
  • Igralište je dimenzija 13,4 x 6,1 metar koje je podijeljeno na dva s mrežom visine 1,52 metra za muškarce i 1,42 metra za žene.
  • Sportska odjeća se sastoji od dres , kratke hlače, čarape i sportsku obuću. Svi dresovi moraju biti upisani i imati broj svog igrača. Kapetan momčadi će nositi traku na lijevoj ruci koja ima drugu boju od one dres .

3. Izračun rezultata utakmica

Bodovi u sepak takraw meču mogu se zaraditi ako igrač može unijeti loptu u protivničko polje za igru, a protivnik ne može vratiti loptu, ili protivnik pogriješi. Svaki od ovih uvjeta vrijedit će jedan bod.

Općenito, prvi tim koji prvi postigne 21 poen osvaja set. Ako je neriješeno 20-20 poena, sudac će produžiti set sve dok jedna od momčadi ne dobije dva boda prednosti ili najviše 25 poena.

Igra se u dva seta uz dvije minute pauze. Ekipa koja pobijedi u dva seta će dobiti meč. Međutim, ako obje ekipe ostvare jedan set pobjeda, bit će produženje seta neodlučeno .

Neodlučeno ili će se ovaj treći set igrati samo do 15 poena. U slučaju neriješenog rezultata 14-14, bit će produžena utakmica sve dok jedna od momčadi ne postigne dva boda prednosti ili maksimalno 17 bodova.

Kako igrati i faulovi u sepak takraw

Prije igrača, kapetan ili predstavnik obje momčadi bacit će novčić da odabere stranu igrališta ili prvi servira. Igra sepak takraw počinje kada hranilica baciti loptu na tekong servirati i šutirati loptu u protivničko igralište. Sve dok lopta ne prijeđe mrežu, hranilica i napadač moraju ostati na njihovoj strani.

Protivna strana mora moći vratiti loptu preko mreže najviše tri dodira. Općenito je dopušteno dodirivanje svih dijelova tijela, osim dodira rukama, od ramena do vrhova prstiju.

Tijekom igre momčadi mogu postići bodove unošenjem lopte u protivničko igralište ili iskorištavanjem pogrešaka protivničke momčadi. Ispod su neke pogreške protivničke momčadi koje bi se mogle dogoditi.